X
  • пн.-пт. с 9.10 до 18.00
arrow back

Переказ грошових коштів по-повому

Переказ грошових коштів по-повому

З 28 квітня 2020 року встановлені нові вимоги до переліку інформації про платника та отримувача, що повинна супроводжувати переказ коштів, однак це, за оцінками Національного банку, не матиме суттєвого впливу на здійснення переважної більшості операцій із переказу коштів.

Зміни пов’язані з тим, що набрав чинності закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення».

Банки почнуть моніторинг фінансових операцій з готівки на внесення, переказ, отримання коштів, а також грошові перекази в Україні та з-за кордону.

Зважаючи, що на даний час по всій країні карантин це нововведення може торкнутися практично кожного громадянина, коли їм повідомлять, що їх картки заблоковані і їм треба звертатися до банку аби пояснити походження коштів, які їм надійшли на картку, або свої платежі на суми понад 5 тис. грн.

Новим Законом передбачені дві основні вимоги до переказів коштів:

- здійснити ідентифікацію та верифікацію платника;

- супроводити переказ коштів необхідним переліком даних щодо платника та отримувача.

Також зазначимо, що дані нововведення не стосуються таких платежів як:

  • сплату житлово-комунальних послуг, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових зборів та платежів (незалежно від суми);
  • сплату кредиту у сумі до 30 тис. грн;
  • перекази для оплати товарів і послуг, що здійснені платником за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
  • всі готівкові перекази в межах України у сумі до 5 тис. грн;
  • зняття коштів з власного рахунку.

Даний закон дозволяє переказ коштів готівкою та поповнення карткових рахунків в межах України у сумі, що є меншою ніж 5000 гривень без ідентифікації того хто цей переказ робить.

Звертаємо Вашу увагу, якщо Ви міркуєте, що при переказі суми більше ніж 5 тисяч гривень достатньо розбити суму на кілька платежів наприклад по 4,5 тис. грн, то ви помиляєтесь. У своєму роз’ясненні Нацбанк акцентував банкам, що отримати кошти по картці від операцій до 5000 гривень ви зможете за відсутності ознак пов’язаності такої фінансової операції з іншими фінансовими операціями, що в сумі перевищують 5000 гривень.

Тобто, коли вам хтось скине на картку два рази по 4 тис. грн, то будьте готові, що банк може пропустити, а може заморозити ваш рахунок та попросити надати роз’яснення походження даних коштів (це повернення боргу, матеріальна допомога від рідних, оплата за роботу чи проданий товар, дохід і т.д.). І тільки на підставі ваших пояснень банк може розблокувати кошти, або заблокувати як такі, що не мають підтвердження законності походження.

Окрім цього, навіть якщо вам надішлють кошти з картки на вашу картку, і ця сума перевищує 5 тис. грн, або є ряд схожих платежів і в сумі вони понад 5 тис. грн, то хоча відправник ідентифікований, але вам все одно доведеться підтвердити законність походження даних коштів, тобто за що вам їх переказали. Для підтвердження переказу Ви маєте мати підтвердження в вигляді договору, акту виконаних робіт і т.д. Якщо це повернення боргу, то декілька раз це може бути як підстава, але потім банк може вимагати документальне підтвердження (наприклад договір позики).

Даний Закон має значно розширити інструментарій банків і небанківських фінансових установ щодо запобігання тіньової економіки в країні.

назад
-->